19/10/2022 | Yazar: Ali Erol

LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık hakkını hedef alan bir nefret yürüyüşü de “üstüne çarpı atılmış LGBT” dövizleriyle Şanlıurfa’da yapıldı.

LGBTİ+ karşıtı nefret sırası Urfa’daydı Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık haklarına karşı “aile” buluşması adı altında Eylül ayında İstanbul’da gerçekleştirilen nefret yürüyüşünün bir benzeri de Urfa’da düzenlendi.

LGBTİ+’ların var olma ve hayat hakkını hedef alan nefret organizasyonu, “İnsan Fıtratının Şerefini Çiğnetmeyeceğiz” ve “Sapkın LGBT Çetelerine Hayır” pankartları ve “üstüne çarpı atılmış LGBT” dövizleriyle 14 Ekim’de Cuma namazının ardından Şanlıurfa Balıklıgöl’de yapıldı.

Urfa’da Cuma namazının ardından homofobik nefret yürüyüşü

LGBTİ+ karşıtı nefret organizasyonunun çağrısı, “LGBT fitnesi, Toplumsal Cinsiyet fitnesi, eşcinsellik ve benzeri sapkın topluluklara karşı” söylemiyle “Şanlıurfa Aile Platformu” adıyla yapıldı.

Şanlıurfa Aile Platformu Başkanı Handan Karataş, “LGBT fitnesine karşı Sapkınlığa Dur De!” çağrısı yapan nefret organizasyonunu twitter hesabından “LgbtHayır” ve “AilemiziVeNeslimiziKoruyalım” etiketleriyle duyurdu.

Şanlıurfa Aile Platformu Başkanı Handan Karataş’ın okuduğu “basın açıklaması”nda, “sapkın saldırı”, “bozuk zihniyet”, “sapkın zihniyet”, “Dünyanın başına bela sapkın LGBT hareketi”, “uluslararası üst akıl”, “sapkın lobi”, “küresel güçler”, “sapkın gruplar”, “hayasız onur yürüyüşü”, “sapıklık ve alçaklık”, “sapkın LGBT bireyleri” gibi homofobik nefret söylemleri sarf edildi.

Urfa’daki LGBTİ+ karşıtı nefret organizasyonun basın açıklamasında ayrıca, CHP’nin, Kılıçdaroğlu imzalı “cinsel yönelim yasayla dezavantaj olmaktan çıkarılacak” afişlerine göndermede bulunan “İktidara geldiklerinde lobinin istedikleri yasal düzenlemeleri yapacaklarını vaad etmektedirler” sözleriyle birlikte, “İstanbul Sözleşmesi, CEDAW gibi eşcinselliği hayatımızda meşrulaştıracak pek çok sözleşmeler”, “bir takım uluslararası sözleşmeleri ve sapkın LGBT fikri” gibi geleneksel cinsiyetçi ve homofobik nefret nakaratları da tekrar edildi.

“Şanlıurfa Aile Platformu” Başkanı ve “Türkiye Aile Birliği” Genel Başkan Yardımcısı Handan Karataş, Bakanlıklara da çağrıda bulundu. Sağlık Bakanlığı’na seslenen Karataş, “neden LGBT haktır, hürriyettir diyenler “bunun bir hastalık olduğunu” yayacak çalışmalar yapmıyorsunuz?” diye sordu. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na yönelik “soru” ise “milli takımlar oluştururken neden fıtrata ters işler yapıyorsunu? LGBT’li bireyleri hem de milli takıma alarak gençlerimize neden yanlış rol modeller sunuyorsunuz?” çağrısı oldu.

Cumhurbaşkanı’na da seslenen Şanlıurfa Aile Platformu Başkanı, “küresel güçler cinsiyetsiz toplum oluşturmak için çalışıyor” nakaratının ardından, “önce ahlak önce aile diyerek “Ahlak seferberliği” başlatma” talebinde bulunurken, bir kez daha “sapkın toplulukla mücadele” ifadesini tekrar etti.

Şanlıurfa Aile Platformu Başkanı, yürüyüşün ardından, “sapkın topluluğa karşı TBMM'ye vereceğim dilekçemiz için imza kampanyamız Halil-ür Rahmân'da Dergahta devam ediyor” ifadesiyle imza topladıklarını duyurdu, imza masalarından fotoğraflar paylaştı.

lgbti-karsiti-nefret-sirasi-urfa-daydi-1

“LGBT karşıtı yürüyüş” Urfa yerel basınında

Urfa’dan gazeteci Mehmet Yetim, LGBTİ+ karşıtı organizasyonu fotoğrafladı ve “Şanlıurfa Aile Platformu üyeleri Dergah Camisinde Cuma namazından sonra bir basın açıklaması yaptı” sözleriyle paylaştı: “Şanlıurfa'fa yapılan LGBT karşıtlığı yürüyüş ve basın açıklamasına binlerce kişi katılarak tekbir getirerek protesto ettiler.” Yürüyüşten video: “Şanlıurfa’da “Şanlıurfa Aile Platformu” öncülüğünde Cuma Namazı sonrası Balıklıgöl Platosu’nda toplanan kalabalık “LGBT karşıtı” yürüyüş düzenledi.”

Gazeteci Mehmet Yetim, video ile “Şanlıurfa'da LGBT karşıtlığı yapılan basın açıklamasında ismi öğrenilemeyen bir genç İlk LGBT Derneğinin AK Parti hükümeti döneminde kurulduğu ifade ederek bu durumu dile getirmelerini istedi. Genç daha sonra Polisler tarafından uzaklaştırıldı” bilgisi de geçti.

Şanlıurfa'da "Şanlıurfa Aile Platformu" öncülüğünde Cuma Namazı sonrası Balıklıgöl Platosu'nda toplanan kalabalık "LGBT karşıtı" yürüyüş düzenledi” haberlerini yerel basın şu başlıklarla geçti: “Şanlıurfa’da Binlercesi LGBT’ye Karşı Tek Ses!”, “Şanlıurfa’da Aile Platformu LGBT’ye Karşı Yürüyüş Düzenledi”, “Urfa'da sivil toplum kuruluşlarından LGBT karşıtı yürüyüş”, “Şanlıurfa'da Aile Platformu LGBT'ye Karşı Yürüyüş Yapıyor”, “Urfa'da cuma namazı sonrası LGBT karşıtı yürüyüş”, Şanlıurfa aile platformu'ndan LGBT karşıtı yürüyüş”, “Şanlıurfa kent merkezinde büyük yürüyüş!”, “Şanlıurfa'da LGBT karşıtı açıklama ve yürüyüş!”

DHA’nın yerel muhabiri ise “Şanlıurfa’da, bir grup vatandaş cuma namazının ardından LGBT karşıtı yürüyüş yaptı” haberini, “Şanlıurfa’da, LGBT'ye tepki yürüyüşü” başlığıyla geçti.

İstanbul Saraçhane mitingini, “Sapkınlara karşı… Ailene Sahip Çık!” manşetiyle duyuran HÜDAPAR’ın yayın (1, 2) organları, Urfa’daki nefret yürüyüşünü de “Şanlıurfalılar sapkınlığa dur demek için toplandı” başlığıyla verdi. HÜDAPAR’ın yayın organı Doğruhaber, “Halktan "Neslimize ve gençliğimize sahip çıkalım" çağrısı” başlığı altında “sapkın gruplar” söylemine devam etti.

“Şanlıurfa Kılıçdaroğlu Gönüllüleri”nden olduğunu belirten bir twitter kullanıcısı ise Şanlıurfa Aile Platformu, bugün Balıklıgöl de LGBTİ bireyler için nefret söylemlerinde bulunmuşlar. Gerekçe olarak da toplumun ahlakını bozduklarını ifade etmişler. Merak ediyorum da bu eylemleri uyuşturucu batağına düşürülen gençler… Her gün ortaya çarşaf çarşaf dökülen belediyede ki yolsuzluk belgeleri, evine ekmek götüremeyen babalar, fuhuş, kaçak kumarhaneler, işsiz gençler içinde yapacaklar mı? Yoksa sadece kimseye zararı olmayan kendi halinde yaşayan insanlara mı güçleri yetiyor?” paylaşımı yaptı.

Urfa’dan bir klinik psikolog olduğunu belirten twitter kullanıcısı, “LGBT bir yönelimdir ama asıl sorun normalleştirmektir. Geçmişte hastalık olarak tanısı konulan LGBT, bireylere normalmiş gibi göstermek toplumda gelecek için büyük bir problemdir…” cevabı verince, “Şanlıurfa Kılıçdaroğlu Gönüllüleri”nden twitter kullanıcısı ise şöyle devam etti: “insanları cinsel yonelimleriyle yargılamak ve yaşam tarzlarına müdahale edip nefret söylemleriyle hedef göstermek asıl normallestirilmemesi gereken bir olay. Geçmişte hastalık tanısı konulduğu dogru fakat günümüzde bu artık böyle değil Geçmişe değil bugüne bakmaliyiz”

“Şanlıurfa’da yeni kurulan Aile Platformu”

LGBTİ+ karşıtı nefret organizasyon çağrıları, “AdaletPlatformu” ve “TürkAileOcağı” isimli sosyal medya hesapları tarafından, “AileMeclisi” adına, “81 İL'de AileniKoru SEFERBERLİĞİ!” kampanyası kapsamında tüm şehirler için yapılıyor.

Söz konusu grup ve hesaplar, cinsiyetçi ve homofobik nefret çağrılarını, “ToplumsalCinsiyetFitnesineDurDe!”, “FeministEşcinselTerörÖrgütleriYASAKLANSIN”, “AileniKoru”, “SapıklığaDurde KAOS/TERÖRÜ YASAKLANSN” gibi etiketler altında tekrar ediyor.

Urfa yerel basını, Urfa’daki LGBTİ+ karşıtı nefret organizasyonunu düzenlediği duyurulan “Şanlıurfa Aile Platformu”nun yeni kurulan bir “STK” olduğunu yazdı. LGBTİ+ karşıtı organizasyon öncesi, “Şanlıurfa Aile Platformu STK’sından Valiye Ziyaret” haberinde, Vali Salih Ayhan’la görüşenler arasında yer alan “Şanlıurfa Aile Platformundan İbrahim Coşkun” aynı zamanda, Memur-Sen’e bağlı Eğitim-Bir-Sen Şanlıurfa Şube Başkanı. Sendikacı Coşkun, nefret organizasyonu çağrısını, ardından da, yürüyüş fotoğraflarını, ““Son kale aile" dergahta yapılan basın açıklamasına katıldık.Destek verenlerden Rabbim razı olsun.” sözleriyle sosyal medya hesabından paylaştı.

Yeni kurulan “Aile Platformu”ndan Faruk Akbaş ise yürüyüşten bir videoyu sosyal medya hesabından, “Aile yapımızın temeline dinamit koyan sapkınlıklara karşı Urfa'dan topluca ses verdik... Güçlü aile,güçlü toplum,güçlü devlet...” sözleriyle paylaştı.

Şanlıurfalı duayen sendikacı İbrahim Coşkun” daha önce de, Urfa Barosu’nun, Terzi Yamağı Barbaros Şansal’la düzenleyeceği etkinliğe karşı ayrımcılık ve nefret suçu çağrısına katılmış, Baro etkinliği güvenlik gerekçesiyle iptal edilmişti.

Kaos GL’den nefret söylemi takibi

Kaos GL, sosyal medya ortamları ile internet yayıncılığında cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile LGBTİ+ varoluşlara yönelik ayrımcı yaklaşım, homofobik ve transfobik söylem içeren haber ve gelişmeleri takibe alıyor.

Böylece Kaos GL, internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında öne çıkan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların aylık takibini ve irdelemesel kaydını tutuyor.

Ayrımcı, ırkçı, homofobik, transfobik unsurlar taşıyan ifadelere nefret söylemi denilmektedir. Bir gruba ya da o gruba üyeliği nedeniyle bir kişiye yönelik düşmanlıktan kaynaklanan ve o gruba yönelik düşmanlığı gösteren veya cesaretlendiren ifade biçimleridir. Nefret söylemi, nefret suçuna teşvik ya da eşlik edebileceği için, bu iki kavram birbiriyle bağlantılıdır.

Nefret söylemi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tavsiye kararında, “nefret biçimlerini yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı gösteren her tür ifade biçimi” olarak tanımlanıyor.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) terimleri ile tanımlarını, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık ideolojileri ve anlamlarını, insan hakları ve ayrımcılıkla ilgili terimler ve tanımlarını ve daha fazlasını, Kaos GL Derneğince yayınlanmış “LGBTİ Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” kitapçığında bulabilirsiniz.

Not: Bu dizide, internet ortamı ile sosyal medyadan yapılan alıntıların yazım hatalarına dokunulmuyor; olduğu gibi alınıyor.


Etiketler: insan hakları, medya, nefret suçları, aile
İstihdam