18/01/2022 | Yazar: Yıldız Tar

Mahkeme, avukatların hukuka aykırı deliller elde edildiği için dosyanın bilirkişiye yollanmaması talebini reddetti. Dava, 24 Mart’a ertelendi.

Boğaziçi gökkuşağı davasında dosya bilirkişiye gidecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Fotoğraf: Boğaziçi LGBTİ+, 3 Haziran 2021, ilk duruşma

Boğaziçi Üniversitesi’nde LGBTİ+ bayrakları taşıdıkları için polis saldırısına uğrayanların yargılandığı davanın dördüncü duruşması bugün (18 Ocak) İstanbul 24. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Yargılanan LGBTİ+ hak savunucularının Avukatları Eylem Kılıç ve Sevda Nur Bayram, savcının bilirkişi incelemesi talebinin reddedilmesi gerektiğini vurguladı. Avukatlar, dosyadaki delillerin hukuksuz yollarla elde edildiğini belirtti ve yargılamanın uzamaması adına bilirkişi incelemesinden dönülmesini talep etti.

Mahkeme, avukatların talebini reddederek dosyanın bilirkişiye iletilmesine karar verdi. Dava, 24 Mart saat 9.35’e ertelendi.

Ne olmuştu?

“Boğaziçi Üniversitesi’nin LGBTİ+ bayrağı taşıyan bir öğrenciye soruşturma açmasını protesto eden öğrencilerin gözaltına alınmasını protesto eden öğrencilere gözaltıları protesto edenlerin de gözaltına alınmasını Çağlayan’da protesto edenler de gözaltına alındı.”

Bu cümleler 25-26 Mart 2021’de yaşananların özeti. 25 Mart’ta Boğaziçi Üniversitesi’nin de yer aldığı Hisarüstüstü Mahallesi’nde dört öğrenci “LGBTİ+ bayrağı taşıdıkları” gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Aynı gün Boğaziçi Üniversitesi rektör atanmasını protesto eylemleri sırasında LGBTİ+ bayrağı taşıyan bir öğrenciye açılan disiplin soruşturması vardı ve öğrenciler arkadaşlarına destek olmak istiyordu. 1 Şubat’ta polisin saldırdığı protesto gösterileri sırasında gökkuşağı bayrağı açan N.D., hakkında disiplin soruşturması “yukarı çıkıp elindeki LGBTİ+ flamasını salladığınız” ifadeleriyle açıldı. N.D., 25 Mart’ta soruşturma kapsamında ifade verecekti.

Ardından polis saldırılar Kuzey Kampüs’te, üniversitenin Bebek kapısında ve 26 Mart’ta ise Çağlayan Adliyesi’nde devam etti. Kuzey Kampüs önünde gözaltına alınan 12 kişi hakkında “toplantı ve gösteri yürüyüşlerine muhalefet” suçlamasıyla dava açıldı.

Cumhuriyet Savcısı’nın öğrenciler hakkında hazırladığı iddianamede 1 Şubat’ta polisin saldırdığı protesto gösterileri sırasında gökkuşağı bayrağı açan N.D., hakkında disiplin soruşturması açıldığı yer alıyor. İddianamede polis şiddeti yer almazken, 25 Mart’ta öğrencilerin gökkuşağı bayrağı taşımaları şu ifadelerle kriminalize ediliyor:

“Kuzey kampüs önü dış kısım kaldırıma geldiğinde, LGBTİ flamalalarını açıp toplu bir şekilde yürürken kolluk güçlerince durduruldukları, kolluk amirlerince gurup ile müzakere edilerek ellerinde bulunan LGBTİ flamalarını kapatmaları…”


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
bülten