11/05/2022 | Yazar: Aslı Alpar

Bugün #FestivalimeDokunma diyen tüm arkadaşlarımı yakında #OnurYürüyüşümeDokunma demeye beklerim!

Festivalime, Onur Yürüyüşüme, temel haklarıma dokunma! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Eskişehir Valiliği 9 Mayıs Pazartesi günü web sayfasında yayımladığı duyuruyla Eskişehir’de 24 Mayıs’a dek açık alanda gerçekleşecek “her türlü etkinliği” yasakladı.

Valiliğin hiçbir gerekçe sunmadan duyurduğu yasağa; “yürüyüş, oturma eylemi, stant/çadır kurma, afiş/pankart asma, konser, şenlik, festival” dahil.

Yasak kararı, 12-15 Mayıs’ta Eskişehir'de gerçekleşmesi planlanan Anadolu Fest'in de yapılamayacağı anlamına geliyor. Biletleri aylar öncesinden satışa sunulan festivalde Yeni Türkü, Levent Yüksel, Deniz Tekin, Haluk Levent, Ceren Gündoğdu, Teoman gibi birçok ismin de sahne alacaktı.

“Gençlerin sanat aşkı engellenmeye çalışmasını kınıyoruz”

Anadolu Fest yasağa dair sosyal medyada paylaştığı açıklamasında, festivalin aylar öncesinden planlandığı, yasal mecralara başvurdukları, kendilerine resmi bir yanıt gelmediği halde polisin hukuksuz şekilde, valiliğin sözlü talimatıyla kurulumu engellediği belirtiliyor.

Festival açıklamasında “Bu hukuksuz davranışını kınıyor binlerce insanın emeği ve gençlerin sanat aşkı engellenmeye çalışmasını kınıyoruz” diyor.

#FestivalimeDokunma etiketiyle paylaşılan açıklamanın ardından, sosyal medya kullanıcıları Valilik yasağına karşı sosyal medya kampanyası örgütledi.

Valilik yasakları bugün Eskişehir’de bir müzik festivalini keyfi biçimde engellerken bu yasakların ilk olmadığını hatırlatmak gerekiyor. Çünkü bir hukuksuzluğa hep birlikte ses çıkarmadığımızda o hukuksuzluk herkesin kapısını çalıyor.

2016’dan Onur Yürüyüşü’ne keyfi Valilik yasağı!

2016’ya gidelim…

İstanbul Valiliği; sitesinde yer alan açıklamayla 19 Haziran Trans Onur Yürüyüşü ve 26 Haziran LGBTİ Onur Yürüyüşü’ne “izin verilmeyeceğini” şu gerekçelerle duyurdu:

“Valiliğimizce, başta katılımcılar olmak üzere vatandaşlarımızın güvenliği ve kamu düzeni gözetilerek anılan günlerde bu yönde bir toplantı ve gösteri yürüyüşü tertip edilmesine izin verilmeyecektir. Bu tür etkinliklerin nerelerde yapılabileceği de, yasa gereği önceden ilan edilmiştir. Değerli İstanbullu hemşehrilerimizin bu tür çağrılara itibar etmemelerini, Güvenlik Güçlerinin bu yönde yapacağı uyarılara riayet ederek yardımcı olmalarını rica eder, kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

Özetle İstanbul Valiliği tehditlere yönelik önlem almak yerine insan hak ve özgürlüklerini harcamayı tercih etti.

Eylem yeri bahane! Bakırköy ve Maltepe’ye de keyfi valilik yasağı!

“Bu tür etkinliklerin nerede yapılabileceği ilan edilmiştir” diyen Valiliğin 2016’daki yasağının bahane olduğu 2019 yılında bir defa daha anlaşıldı, İstanbul Valiliği, belirledikleri gösteri yürüyüşü alanları arasında yer alan Bakırköy’de LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne izin vermeyeceğini açıkladı. Hatta geçtiğimiz yıl Onur Haftası Komitesi’nin 19. İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’nü 26 Haziran Cumartesi günü Maltepe Miting Alanı’nda gerçekleştirmek üzere yaptığı başvuru aynı gerekçelerle reddedildi.

Ankara’nın meşhur valilik yasakları!

Ankara’da bulunan LGBTİ+’lar ve LGBTİ+ haklarını savunan dernekler için; biri OHAL döneminde (Birinci yasak) diğeri ise OHAL sonrası olarak adlandırılan dönemde (İkinci yasak) Ankara Valiliğince yürürlüğe sokulan iki ayrı süresiz yasaklama kararını da unutmayalım.

Peki, ne oldu bu yasaklar?

OHAL döneminde, Kasım 2017’de Ankara Valiliği’nin ilan ettiği süresiz LGBTİ+ etkinlik yasağına ilişkin Kaos GL Derneği hukuki mücadele yürüttü ve Bölge İdare Mahkemesi Nisan 2019’da, “yasağın hukuka uygun olmadığı”na hükmetti. Yasak kalktı.

OHAL kaldırılmasına rağmen Ankara Valiliği Hukuk İşleri Şube Müdürlüğü’nün 3 Ekim 2018’de İl Emniyet Müdürlüğü’ne ilettiği yasak kararına ilişkin yargı süreciyse Ankara 2. İdare Mahkemesi tarafından hukuksuz bulundu ve Ankara’daki süresiz LGBTİ+ etkinlik yasakları son buldu.

Bugün #FestivalimeDokunma diyenleri yarın #OnurYürüyüşümeDokunma demeye beklerim

Onur Yürüyüşleri yapıldı, LGBTİ+ hakları savunucuları temel haklarını kullanırken sokakta polisin çıplak şiddetiyle baş başa bırakıldı. Valilik yasakları LGBTİ+’ları korumadı aksine LGBTİ+ topluluğunu kriminalize etti ve bu yasakla dolaylı olarak homofobik, transfobik gruplara alan açtı.

Bugün Eskişehir’de bir müzik festivali tamamen keyfi bir biçimde valilik tarafından yasaklanıyor. O yüzden bugün #FestivalimeDokunma diyeceğiz yarın da #OnurYürüyüşümeDokunma.

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.

 

 


Etiketler: insan hakları
nefret