07/03/2021 | Yazar: Yıldız Tar

8 Mart eyleminin ardından gözaltına alınan HDK LGBTİ+ Meclisi aktivistlerinden Yıldız İdil Şen ve Güneş’e birer ay ev hapsi verildi.

Yıldız ve Güneş’e birer ay ev hapsi verildi! Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Polis İstanbul Kadıköy’deki 8 Mart mitinginde gün boyunca LGBTİ+ pankartları, trans ve gökkuşağı bayrakları ile şemsiyeleri alana almadı, Halkların Demokratik Kongresi (HDK) LGBTİ+ Meclisi çağrısıyla oluşan Trans+ kortejine saldırdı, kortejdeki aktivistlerin kürsüdeki konuşmalarının ardından mikrofonu kapattırdı, eylemin ardından trans kadınları takip edip bindikleri taksiden indirerek gözaltına aldı, şiddete tepki gösterenleri de gözaltına aldı.

Bütün bunlar yaşanırken Kadıköy Kaymakamlığı ise açıklamasında, LGBTİ+’ların kontrol noktasından geçerek eyleme katılmak istemesini polis saldırısına gerekçe olarak gösterdi. Kaymakamlık, eylemden ayrılıp evine giden trans kadınlara polisin saldırmasını ise “yeniden mukavemet” olarak niteledi.

Gözaltına alınan 9 kişi önce Kadıköy İskele Polis Amirliği’ne götürüldü. Sağlık kontrollerinin ardından bu sefer İstanbul Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Gözaltına alınan COVID-19 testlerinin yapılması “unutulduğu” için tekrar hastaneye ve ardından yine Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne getirildi.

Avukatların müvekkilleriyle görüşmesi engellendi. Avukatlar, saatlerce müvekkillerine ulaşamadı. Gözaltına alınanlar bugün de adliyeye sevk edildi.

Savcılık ifade dahi almadan 9 kişiyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etti. Kartal Anadolu Adliyesi 3. Sulh Ceza Hakimliği bugün gözaltına alınan herkesin beyanlarını SEGBİS üzerinden aldı. Gözaltına alınanlar sorguda, polisin işkence yaparak gözaltına aldığını, özellikle transların hedef alındığını, ayrımcılık yapıldığını anlattı.

Hakimlik, tutuklama talebini reddetti. Gözaltına alınan trans kadınlardan Yıldız İdil Şen ve Güneş’e birer ay süreyle ev hapsi kararı verdi. Gözaltına alınan herkese haftada iki gün imza tedbiri ve yurtdışına çıkış yasağı da getirildi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekilleri Züleyha Gülüm ve Dilşat Canbaz ile Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu da gözaltına alınan aktivistlerle dayanışmak için adliyedeydi.

Sürecin tamamı için:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı’ndan homofobik nefret söylemi

İstanbul 8 Mart eylemlerinde LGBTİ+ pankartları, trans ve gökkuşağı bayrakları ile şemsiyelere polis engeli!

8 Mart eyleminin ardından trans kadınlar gözaltına alındı!

#AlışınGitmiyoruz TT listesinde!

ÇHD İstanbul: Yıldız, polis tacizini teşhir ettiği için gözaltına alındı

Kadıköy Kaymakamlığı’ndan ayrımcılığın ispatı: “Geçmek isteyen 20 kişilik LGBTİ grubu”

Avukatlar saatlerdir 8 Mart eyleminin ardından gözaltına alınan müvekkilleriyle görüştürülmüyor!

“Trans+’lar olarak en güvenli alanımızda, 8 Mart eyleminde polis saldırısına uğradık”


Etiketler: insan hakları, kadın, nefret suçları
İstihdam