30/10/2021 | Yazar: Gözde Demirbilek

kadın ve erkek arasında salınayım ya da bunların dışında konumlanayım, kendimi bir sebepten kadın hissederek kadın olduğumu beyan ettiğim yerde de ifade ettiğim kadınlık BENİM İÇİN ARTIK trans bir deneyim olacağı için kendimi nonbinary olarak tanımlıyorum.

yeniden girmek üzere çıkış : bedenimle aramda ne var? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

mevzuya giriş : bedenimle aramda ne var?

algıda geçicilik : bedenimle aramda ne var?

ifade ve ilişkilenme : bedenimle aramda ne var?

hayali sınırladığım yerde : bedenimle aramda ne var?

*
pandeminin başında bir arkadaşımla nonbinary nonbinarye konuşurken, mevcut koşullarla bir çatı olarak cinsiyet kimliğimiz bağlamında istediğimiz ve talep ettiğimiz dünya arasındaki uçurumun büyüyor olmasını kastederek "zamanın ötesinde gibiyiz ama sadece bedelini ödüyoruz, deneyimlemesi zor" demiştim. arkadaşım da benim gibi ifade etmese de buradan bağ kurabileceğim bazı fikirlerini paylaşmıştı. bu konuşma, o an gerçekleşirken (belli ki biraz isyankar ve sitemkar hissediyordum, işin içine bedel girmiş) öyle hissettirmemiş olsa da şu an düşündüğümde beni rahatlamış hissettiriyor.

nonbinary, işaret etmediği gibi işareti şaşırttığı için iki nonbinary kişinin birbiriyle aynı deneyimi yaşamak bakımından bağ kurması kolay olmayabilir. burada kadınlar ve erkekler aynı kadınlık ve erkeklik deneyimini yaşar gibi bir şeyden bahsetmiyorum ama kadınlar ve erkekler benzer deneyimleri paylaşarak kadınlık ve erkeklik üstünden bağ kurabilirler. bu, elbette nonbinaryler için de mümkün olabilir ama bir nonbinarynin başka bir nonbinaryle deneyim bakımından bağ kurarken benzerliği temellendirdiği yer transfobi içerebilir ya da benzetmenin kendisi bir eylem olarak transfobik olabilir. burada transfobi, bu bağı kuran kişinin cinsiyet kimliğinden bağımsız olarak bağ kurulan kişinin cinsiyet kimliğine yönelik gerçekleşebileceği gibi bağı kuran kişi içselleştirdiği bir transfobiyi kendisine de uyguluyor olabilir.

bu paylaşımın beni şu an rahatlatan yanı, (çatı) cinsiyet kimliğimiz sayesinde deneyim üzerinden değilse de geleceğe dair kaygıların benzerliğinden bağ kurabilmiş olduğumuzu görmek oldu. örgütlenmek benim için bir ihtiyaç ama için her zaman kendine benzeyenlerin olduğu bir toplamın içine tek başına girmek gibi başlamıyor, ben deneyimlerimizi benzetirken eşitleme kaygısı gütmeden bağ kurabildiğimiz bir örgütlenme biçimine de ihtiyaç duyuyorum.

beş bölüm diye başladığım "bedenimle aramda ne var?" yazı dizisinin bu konulara yeniden girmek üzere çıkış bölümündeyiz. kendime dair olanın hem kişisel hem politik olabileceğinden yola çıkamadığım, daha doğrusu bu ikisi arasındaki bağı kurmakta güçlük çektiğim bir beş yılı geride bıraktığımı söyleyerek başladığım bu seri gösteriyor ki ben daha bedenimle aramdakileri (çok) ararım. benim için deneyimlemesi başka türlü olmuş bir açılma anlamı da taşıyan bu seriyi okuduğunuz için teşekkür ederim. bu bölümü, seri içinde kendimden bahsederken "bir trans nonbinary" derken nasıl konumlandırdığımı biraz aç(ıl)arak bitirmek istiyorum. 

bedenime dair deneyimlerimin trans deneyimler olduğunu bir süre düşünmedim. bu bedende yapabileceklerime dair mevcut imkanlar isteklerime yetmediği için aslında bu deneyimleri okumakta güçlük çektim. trans kimlikle bağımı, trans olmanın bedenimde değişiklikler yapmak demek olmadığını bilsem de kendim için bir beden hayal etmekten ve bedenimde mevcut imkanların yetmediği değişiklikler istemekten doğru kuruyorum. 

bu bağı kurmam biraz zaman alsa da nonbinary yarattığı alanla buna bir imkân oldu. nonbinary benim için bir beyan olmakla birlikte cinsiyetimle (ne olursa olsun) yorumlanmamak için kendim ve kendim dışımda olan arasına çizdiğim bir sınır. bu sınıra bir sabah uyanıp kadın olmaktan bıktığım ve kadın olmazsam kadın olduğum için gördüğüm muamele belki sona erer diye düşünerek karar vermedim (verebilirdim de ama bu başka bir yazının konusu), kendi içinde bir süreci vardı.

o süreç de şuydu: toplumsal cinsiyete dair norm olan her şey, bu normatifliği ikili bir karşıtlıktan alarak dayattığı için erkek olmadığımı düşünmek kadın olduğum dışında bir kapıya çıkmıyordu. kadınlığa ve erkekliğe işaret eden her şeyi kadın ve erkek olmak bağlamında konuştuğumuz bir düzlemde, kadınlığı ve erkekliği keskin sınırlarla ayıramayan biri olarak; erkek olmadığımı düşünerek başladığım yerden vardığım sonuç kadın da olmadığım oldu.  

bir nonbinary, kendini birine daha yakın diğerine daha uzak olacak şekilde kadın ve erkek arasında bir yerde tanımlayabileceği gibi kadın ve erkeğin dışında bir yerde tanımlayabilir. bu sebeple nonbinary, tanımlanan iki cinsiyetin arasında salınma imkânı tanıdığı gibi cinsiyete dair deneyimleme kadar tanınma da ihtiyaç olabildiği için bu iki cinsiyetin dışında da işaret edebileceğimiz noktalar olan bir alanı çağrıştırıyor.

kadın ve erkek arasında salınayım ya da bunların dışında konumlanayım, kendimi bir sebepten kadın hissederek kadın olduğumu beyan ettiğim yerde de ifade ettiğim kadınlık BENİM İÇİN ARTIK trans bir deneyim olacağı için de kendimi nonbinary olarak tanımlıyorum. 

evet... tüm yazım sürecini wordpad'de "Belge222" adını vererek tek dosyada gerçekleştirdiğim bu açılmayı, yeniden açılmak üzere aralık bırakarak benim için hem sözleri hem de klibi ikonik bir şekilde bedenimle aramda olan bir şarkıyla kapatıyorum: tamamdır (şimdilik)

*KaosGL.org Gökkuşağı Forumu’nda yayınlanan yazı ve çizimlerden yazarları ve çizerleri sorumludur. Yazının ya da çizginin KaosGL.org’ta yayınlanmış olması köşe yazılarındaki veya çizimlerdeki görüşlerin KaosGL.org’un görüşlerini yansıttığı anlamına gelmemektedir.


Video Haber İkon  İlgili Video:


Etiketler: yaşam
İstihdam