21/09/2022 | Yazar: Yıldız Tar

2021 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü günü Cihangir’de gözaltına alınan yedi kişinin yargılandığı dava 13 Ocak 2023, saat 14.30’a ertelendi. Gözaltı görüntüleri bilirkişiye gönderilecek.

2021 Onur Yürüyüşü 1. Cihangir davasında görüntüler bilirkişiye gönderilecek Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Yasaklar ve polis saldırılarının gölgesinde geçen 2021 İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası’na ilişkin şimdiye kadar 6 ayrı dava açıldı. Şimdiye kadar üç davadan beraat kararı gelirken, üç dava devam ediyor.

Onur Yürüyüşü’nde polis işkencesine maruz bırakılıp Cihangirden gözaltına alınan 7 LGBTİ+ hak savunucularına açılan davanın ikinci duruşması bugün (21 Eylül) 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Tanık: Polis uyarı yapmadı, koridor oluşturmadı

Duruşma, bir sanığın kuzeninin tanık sıfatıyla dinlenmesiyle başladı. Tanık, Cihangir’de bir kafede oturdukları sırada kuzeninin gözaltına alındığını, polisin insanları rastgele gözaltına aldığını söyledi.

Av. Sevda Bayram, tanığa polisin üç kere anons yapması gerektiğini hatırlatarak, “Böyle bir uyarı, anons oldu mu? İnsanların dağılması için koridor açtılar mı” diye sordu. Tanık, böyle bir durumun olmadığını, polisin üç kere anons yapmadığını ve dağılmaları için koridor oluşturmadığını belirtti. Ardından tanık salondan çıktı.

Av. Bayram, bir önceki duruşmada talep edilen görüntülerin dosyaya konulduğunu söyledi ve ekledi:

“Görüntülerde çok açık şekilde polisin açıktan şiddet uygulayarak, karga tulumba diyebileceğimiz şekilde gözaltına aldığı görülüyor. Ayrıca görüntülerde çok açık bir şekilde polisin uyarıda bulunmadığı, dağılmak için koridor oluşturmadığı da görülüyor. Bütün gün insanları kovalayarak gözaltına aldı.”

Av. Bayram, süreç uzatılmadan ve görüntüler bilirkişiye gönderilmeden gerekirse mahkemede beraber izlenmesini ve derhal beraat kararı verilmesini talep etti. Mahkeme, bu talebi reddederek görüntülerin bilirkişiye gönderilmesine karar verdi. Dava, 13 Ocak 2023, saat 14.30’a ertelendi.

2021 İstanbul Onur Haftası bilançosu: Polis saldırısı yetmedi, 6 ayrı dava açıldı!

Polis işkencesinin gölgelediği 2021 İstanbul Onur Yürüyüşü’nde gözaltına alınan ikisi çocuk 39 kişiye ve yine polisin saldırdığı Maçka’daki pikniğe katılan bir kişiye 6 ayrı dava açıldı: Terör savcılarının hazırladığı iddianamelerde polis işkencesi yok, ayrı davalarla kamuoyu desteği azaltılmak isteniyor.

Mis Sokak’ta polis işkencesi yetmedi, dava da açıldı

Onur Yürüyüşü günü daha yürüyüş dahi başlamadan polis işkencesiyle Mis Sokak’tan gözaltına alınan 19 kişi hakkında 2911 Sayılı Kanuna muhalefet iddiasının yanı sıra görevi yaptırmamak için direnme iddiasıyla da dava açıldı. İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı iddianamede fotoğraf ve videolara yansıyan polis işkencesi, ters kelepçe uygulamaları yer almazken; LGBTİ+ hak savunucularının cezalandırılmaları talep edildi.

Davanın ilk duruşması 13 Mayıs 2022 saat 10.00’da İstanbul 60. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Davayı TİP Milletvekili Sera Kadıgil, TİP Parti Meclisi üyesi Meltem Kolgazi, Kaos GL, SPoD, Medya ve Hukuk Çalışmaları Derneği (MLSA) ve Uluslararası Af Örgütü de takip etti.

Duruşma öncesi adliye önünde yapılmak istenen basın açıklaması polis tarafından engellendi.  Yaklaşık 4 saat süren duruşma öncesi avukatların büyük salon talebi hakim tarafından dikkate alındı. Duruşma başlamadan önce polis memurları tarafından engelleme girişimi olsa da tüm gazeteci ve izleyiciler salona alındı. Sanık ve avukatların savunmalarının ardından hakim, savcının dosyadaki eksiklerin giderilmesi için ek süre talebini dikkate alarak duruşmayı 23 Aralık saat 10.00’a erteledi.

I. Cihangir davası: Polis şiddeti yine iddianamede yok!

Onur Yürüyüşü’nde polis işkencesine maruz bırakılan LGBTİ+ hak savunucularına açılan bir diğer davada ise 7 kişi yargılanıyor. 2911 sayılı Kanuna muhalefetten yargılanan hak savunucularının uğradığı polis şiddeti İstanbul Cumhuriyet Savcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma Bürosu’nun hazırladığı bu iddianamede de yer almıyor.

Davanın ilk duruşması 9 Mart 2022’de İstanbul 18. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Cihangir’de gözaltına alınan 7 kişinin ilk duruşması, dosyada deliller eksik olduğu gerekçesiyle 21 Eylül 2022 saat 14.50’ye ertelendi.

II. Cihangir davası 

Cihangir’de polis saldırısı ile gözaltına alınan üç kişiye ayrıca dava açıldı. Polis şiddetinin yer almadığı iddianamede, hak savunucularının yine 2911 sayılı kanuna muhalefetten cezalandırılması talep ediliyor.

Davanın ilk duruşması 25 Ocak 2022 saat 9.35’de 14. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecekti ancak yoğun kar yağışından dolayı dava 31 Mart’a ertelendi. Cihangir’de gözaltına alınan 3 kişiye açılan davanın ilk duruşmasında tüm sanıklar beraat etti.

Çocuklara da dava açıldı!

Onur Yürüyüşü sırasında polis şiddetiyle Cihangir’den gözaltına alınan iki çocuğa da dava açıldı. Aynı iddianame ile yargılanan çocukların davası Çocuk Mahkemesi’nde görülecek.

Davanın ilk duruşması 10 Mayıs’ta İstanbul 4. Çocuk Mahkemesi’nde görüldü. Yürüyüş günü gözaltına alınan iki çocuk ilk duruşmada beraat etti.

Maçka’daki piknik de unutulmadı!

İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kapsamında 22 Haziran 2021’de Heybeli’de yapılması planlanan, yasaklanan, yasağın ardından Maçka Parkı’na taşınan ve burada polis saldırısıyla engellenen pikniğe katılan bir kişiye de dava açıldı.

LGBTİ+’lara saldıran polisin şikayetiyle açılan davada bir kişi hakaretten yargılanıyor.

Davanın ilk duruşması 27 Ocak 2022 saat 10.20’de İstanbul 44. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. 30 Haziran’daki ikinci duruşmada da karar çıkmadı, dava 21 Şubat 2023 saat 10.00’a ertelendi.

LGBTİQ+ Meclisleri davası: İddianamede de ayrımcılık!

26 Haziran 2021’deki İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü’ne katılan LGBTİQ+ Meclisleri’nden 8 aktivistin yargılandığı dava 2 Kasım’da başladı. İddianamede “Asla yalnız yürümeyeceksin LGBTİQ+ Meclisleri” pankartının yanı sıra “Susma haykır eşcinseller vardır” sloganları yer alıyor. Savcı, iddianameye gerekçe olarak Beyoğlu Kaymakamlığı’nın hukuksuz yasak kararını gösterdi.

Davanın bir sonraki duruşması 8 Şubat’ta görüldü. İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmada karar açıklandı. Savcı, esas hakkında mütalaasında, İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ni hatırlatarak; kamu düzenini bozmayan ve şiddet içermeyen yürüyüşlerin önceden idareye bildirilmese dahi cezalandırılamayacağını vurguladı ve sanıkların beraatini talep etti. Mütalaanın açıklanmasının ardından Mahkeme, suçun unsurları oluşmadığından LGBTİ+ hak savunucularının beraatine karar verdi.

2021 Onur Yürüyüşü’nde ne oldu?

19. LGBTİ+ Onur Yürüyüşü için 26 Haziran saat 17.00’de Taksim’de buluşma çağrısı yapıldı. Adalar Emniyeti’nin Onur Haftası pikniğine tehdidi, Şişli Kaymakamlığı’nın 30 günlük etkinlik yasağı, Maçka’da LGBTİ+’lara piknik yasağı ve polis saldırısı ile başlayan haftanın yürüyüşü de yasaklandı. Beyoğlu Kaymakamlığı, “devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi” bahanesiyle Onur Yürüyüşü’nü yasakladı.

LGBTİ+ Onur Yürüyüşü, Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasağını ve polis şiddetini aştı, Beyoğlu sokaklarında “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

Polis daha yürüyüş başlamadan Mis Sokak’ta saldırdı. Odakule’de basın açıklaması okundu. Ardından Tünel’de tekrar basın açıklaması okundu. LGBTİ+’lar Tünel’den Cihangir’e yürüdü. Polis tekrar saldırdı. Cezayir Sokak’ta LGBTİ+’lar tekrar toplandı. Polis saldırısı burada da sürdü. LGBTİ+’lar gün boyu devam eden saldırılara inat sokakta, “Buradayız, alışın, gitmiyoruz” dedi.

TIKLAYIN - Polisleri aş da gel kurbanın olam: Onur Yürüyüşü her yerdeydi!


Etiketler: insan hakları, nefret suçları
nefret