26/04/2021 | Yazar: Kaos GL

Lezbiyen Görünürlük Günü’nde kendinize, kolinize, sevgilinize, partnerinize, eşinize, dostunuza, kime isterseniz ona Aşkın L* Hali kitap seti hediye etmeye ne dersiniz?

Yoksa siz hâlâ Aşkın L* Hali’ni okumadınız mı? Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL Derneği’nin 2006’dan bu yana her yıl farklı temalarla düzenlediği “kadınlardan kadınlara, kadınlardan kadınlar için” ilk öykü yarışması olan Kadın Kadına Öykü Yarışması’nın derece alan öykülerinin yer aldığı Aşkın L* Hali kitap seti NotaBene Yayınları’ndan çıktı.

Yarışmadan 2006-2008 ve 2009-2011 yıllarını kapsayan ilk iki cildin editörlüğünü Burcu Ersoy, 2012-2014 ve 2015-2017 yıllarını kapsayan üçüncü ve dördüncü cildin editörlüğünü Karin Karakaşlı, 2018-2020 yıllarını kapsayan cildin editörlüğünü ise Pelin Buzluk yaptı. Seri editörlüğünü ise Aylime Aslı Demir üstlendi.

İlk cildin kapak işi Elif Tekneci’nin, ikinci cildin kapak işi Ugemfo’nun, üçüncü cildin kapak işi Gözde İlkin’in, dördüncü cildin kapak işi Meltem Elmas’ın ve son cildin kapak işi Şafak Şule Kemancı’nın elinden çıktı.

“‘Yok-muş’ gibi yaşanan dünyaya önce ‘bal gibi var’ diye haykırmak gerekiyor” sloganıyla yayınlanan seti buradan satın alabilirsiniz.

16. Kadın Kadına Öykü Yarışması kazananları belli oldu

Pejmürde’nin “Kapı” isimli öyküsü Birincilik ödülüne layık görüldü. Kıymet Güleş’in “Konuşan Tozlar Bakışan Pencereler” isimli öyküsü İkincilik; Ayça Şebnem’in “Hatırlama Bahçesi” isimli öyküsü ise Üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Çiğdem Gönen, “Mustafa Abi, Geldik Evde Yoktun” isimli öyküsüyle Ters Köşe Özel Ödülü’ne; “Hayatım Bir Sanat Müzesi” isimli öyküsüyle Nihal Güres, Beden ve Arzu Özel Ödülü’ne; “Ev’e Yakın” isimli öyküsüyle Gökçin Çelikiz, Dayanışma Özel Ödülü’ne ve “Üç Beş Kuruş Bir Şey” isimli öyküsüyle Gülay Bad, Varım Buradayım Özel Ödülü’ne layık görüldüler.

Öyküler, jüri üyeleri Aslı Solakoğlu, Aylime Aslı Demir, Belma Fırat, Burcu Baba, Ebru Nihan Celkan, Karin Karakaşlı, Oya Burcu Ersoy, Pelin Buzluk ve Süreyya Karacabey’in katılımıyla 24 Nisan’da gerçekleşen online buluşmada değerlendirildi.  

Kadın Kadına Öykü Yarışması 16. yılında

Kadın kadına aşkın görünmezliğine bir tepki olarak 2006 yılında “Mutlu Aşk Vardır” temasıyla yolculuğuna başlayan Kadın Kadına Öykü Yarışması 16 yaşında! Yarışma geçtiğimiz 16 yılda, “Mutlu Aşk Vardır”, “İlk Adım, İlk Kadın, İlk Aşk”, “Ten ve Tutku”, “Ütopya”, “Bir Kadın (mı) Sevdim”, “Her Yerdeyiz”, “Mor”, “Yol”, “Bir Mücadeledir Aşk”, “Ses”, “Dert Bende Derman Bende”, “O Halde Aşk: Tanımaz Sınırları” “Süper Gücünü Hatırla”,  “Bir Dostluktan Neler Doğar” , Geleceği Hatırla ve bu yıl “Ev” temasıyla öykülerini çağırdı.


Etiketler: kadın, kültür sanat
İstihdam