24/11/2021 | Yazar: Ali Erol

Her türlü tehdit ve baskıya karşı korumakla yükümlü olduğu LGBTİ+ yurttaşları hedef gösteren İçişleri Bakanı, ayrımcı söylemine Ekim ayında da mola vermedi.

Homofobik nefret söyleminin Ekim ayı sosyal medya seyri Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

 Görsel: Gizem Winter, KaosGL.org için stok görsel

Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin Ekim Ayı İnternet Seyrine sosyal medya ve internet ortamlarına yansımış ayrımcı nefret ifadeleri ile doğrudan üreten, yayan ve teşvik eden medya organlarından LGBTİ+’lara yönelik cinsiyetçi, transfobik ve homofobik nefret söylemlerini derledik.

Medya çalışmaları kapsamında sosyal medya mecrası ile internet medyasını izleyen Kaos GL, internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında öne çıkan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların takibini yaparak kaydını tutuyor.

Cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile LGBTİ (Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans, İnterseks) varoluşlara yönelik ayrımcı yaklaşım, nefret söylemi üreten, yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı gösteren ifadeler içeren haber ve yorumları aylık dosyalarla raporluyor.

LGBTİ+’lara karşı kurumsal homofobik nefret siyaseti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, her türlü tehdit ve baskıya karşı korumakla yükümlü olduğu LGBTİ+ yurttaşları hedef gösteren ayrımcı söylemine Eylül ayının ardından Ekim ayında da mola vermedi: “LGBT'yi aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin, ülkemizin ahlakını bozmasın diye engelledik.” (video- 38.50)

Hak-İş Konfederasyonunun 46. Kuruluş yıldönümündeki Başkanlar Kurulu toplantısına katılan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun konuşması, Anadolu Ajansı tarafından, “İçişleri Bakanı Soylu: Türkiye'de teröristler 180 sayısının altına düştü” başlığı ile verildi: “Bir eksiğimiz vardı, Osman Kavala'yı serbest bırakmadık, Demirtaş'ı serbest bırakmadık. PKK ve FETÖ ile mücadelede kimseden talimat almadık, onların PKK/PYD'sine Suriye'de fırsat tanımadık. Eksiğimiz bu. Bir de LGBT'yi aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin, ülkemizin ahlakını bozmasın diye engelledik."

TRT Haber, İçişleri Bakanı Soylu’nun Ekim ayında Hak-İş Konfederasyonundaki konuşmasında sarf ettiği, “Bir de LGBT'yi aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin, ülkemizin ahlakını bozmasın diye engelledik.” ifadesini, “Bakan Soylu: Batı şu anda bir tiyatro oynuyor, figüranı da Avupa'dır” başlığı altında aktardı.

İçişleri Bakanı’nın, LGBTİ+’ları hedef aldığı konuşmasının devamını Anadolu Ajansı almazken, İhlas Haber Ajansı (İHA) tamamını aktardı: “Siz her türlü sapkınlığın içerisinde oluyorsunuz. Biz ona girmek durumunda değiliz, biz Müslüman bir devletiz” şeklinde konuştu.”

LGBTİ+’ları ve kurumlarını daha önce de hedef alan İçişleri Bakanı’nın konuşmasını, “İçişleri Bakanı Soylu'dan skandal sözlere sert tepki! "Ne pervasız ne edepsiz bir açıklama"” başlığı altında aktaran Sabah gazetesinin eksik bıraktığı kısmı ise hükümet medyasından bir diğer isim Yeni Şafak tamamladı: “Bakan Soylu, LGBT'yi aile yapısının bozulmaması için engellediklerini ifade ederek, 'LGBT'yi aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin diye engelledik. Siz her türlü sapkınlığın içerisinde oluyorsunuz. Biz ona girmek durumunda değiliz, biz Müslüman bir devletiz” şeklinde konuştu.”

Hak-İş Konfederasyonu 46. Kuruluş Yıl Dönümü ve Başkanlar Kurulu Toplantısı’nda, Türkiye’nin OECD'ye bağlı Mali Eylem Görev Gücü (FATF) tarafından gri listeye alınmasına ilişkin konuşurken LGBTİ+’ları hedef gösteren Soylu’nun sözlerini, BirGün gazetesi, “Soylu, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü tarafından 'gri liste'ye alınmasını LGBT’nin engellenmesine bağladı” tweetiyle paylaştı.

İçişleri Bakanı’nın “LGBTİ'yi aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin, ülkemizin ahlakını bozmasın diye engelledik. Biz Müslüman bir milletiz” sözlerini paylaşan YolTV, “Soylu Batı’ya yönelik yaptığı eleştirilerinde LGBTİQ+’ları hedef aldı” haberi geçti: “LGBTİ; aile yapımızı bozmasın, çocuklarımızı ahlaksızlığa sevk etmesin, ülkemizin ahlakını bozmasın diye engelledik. Siz her türlü sapkınlığın içerisinde oluyorsunuz. Biz ona gitmek durumunda değiliz. Biz Müslüman bir milletiz. Yıllardan beri yayınlarınızla, televizyon kanallarınızla bu ülkenin medeniyetini, değerlerini, kültürünü yozlaştırmaya çalışıyorsunuz ama başaramadınız” dedi.”

Muhafazakâr medya homofobik nefretin hem aracısı hem üreticisi

Alperen Ocakları İstanbul İl Başkanıyken homofobik ve transfobik nefret söylemleriyle 2016 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ve Trans Onur Yürüyüşü’nü tehdit etmekten yargılanan ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan ceza alan Kürşat Mican, “Yesevi Alperenler Derneği Genel Başkanı” sıfatıyla “SapkınlığaDurDe” etiketi altında “LGBT Faaliyetlerinin durdurulması ve yasaklanması için” Eylül ayında başlattıkları nefret kampanyasına “İmzamızı Atıyoruz Sapkınlığa Dur De!” imzasıyla manşetlerini açan Saadet Partisinin yayın organı Millî Gazete, Ekim ayında da nefret siyasetini sürdürdü: “LGBT sapkınlığıyla mücadeleye destek çığ gibi büyüyor”

Millî Gazete, gene muhabiri Bekir Şirin imzasıyla “Fikirde Birlik ve Mücadele Platformu tarafından “Sapkınlığa Dur De/Aileni Ve Neslini Koru” sloganıyla başlatılan imza kampanyası yaklaşık iki aydır devam ediyor” manşeti altında homofobik nefrete aracılık etmeyi sürdürüyor: “LGBTİ örgütü”, “sapkınlıklarını yaymak için yaptıkları propagandalar”, “LGBT sapkınlığı”, “lezbiyenliği, biseksüelliği, transseksüelliği, geyliği alenileştirme, normalleştirme ve yaygınlaştırma maksatlı yapılan faaliyetler”, “LGBTİ örgütünün kamuya açık alanlarda propaganda yapması”, “sapkın yönelimler”, “sapkınlık tuzağına düşenler”, “sapkın bir hayat”

Millî Gazete okuru, “vatandaş” imzasıyla, gazetenin internet sitesine ekliyor: “dindar muhafazakar akp istanbul sözleşmesiyle sapıklığın önünü açtı şimdi gerçek müslümanlar gayretle bu sapıklığın önüne geçmeğe çalışıyor allah yardımcıları olsun”

Millî Gazete homofobik nefrete manşetten imza atar da, Akit geri kalır mı: “LGBT propagandaları artık yasaklanmalı” 2016 İstanbul LGBTİ+ Onur Yürüyüşü ve Trans Onur Yürüyüşü’nü tehdit etmekten yargılanan ve ‘halkı kin ve düşmanlığa tahrik’ suçundan ceza alan Kürşat Mican’a mikrofon tutan Akit muhabiri Fatma Gülşen Koçak, homofobik nefrete aracı olmakla yetinmiyor, hızını alamayıp doğrudan kendisi de üretiyor: “LGBT sapkınlığı her geçen gün yaygınlaşmaya devam ediyor… kirli akım… bu rezillik… nesilleri ifsad edenler… LGBT terörü…”

Hükümet yanlısı muhafazakâr nefret medyasının sahiplenip aracı olduğu “SapkınlığaDurDe!” kampanyası, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun, “İnancımıza göre LGBT bir sapkınlıktır. Aile yapımızı korumakla mükellefiz” sözlerini akla getirdiğini hatırlayalım: “LGBT'yi dinimiz yasaklıyor. Bana göre sapkınlıktır. Ben inanan bir insanım. Bizim inancımıza göre bu sapkınlıktır. İki iki daha dört. Şimdi ben bu değerlendirmeleri yapmakla mükellefim. Aile yapımızı korumakla mükellefiz. İlk önce bir birey, bir ailenin mensubu olarak, aynı zamanda bu toplumun bir ferdi olarak ve bir Müslüman olarak bunu söylemekle mükellefim. Bunları anlatmakla da mükellefim. Dinim de bunu emrediyor.”

Ayrımcılık yasağı ve eşitlik ilkesi gereğince vatandaşın can ve mal güvenliğini sağlayıp, her türlü tehdit ve baskıya karşı korumakla yükümlü İçişleri Bakanlığı, sene başında, LGBTİ+ yurttaşlara yönelik ayrımcı bir dille nefret söyleminde (1, 2) bulunmuştu.

Homofobik nefret söylemiyle bendini aşan Ekim ayı “köşe”leri

Ekim ayı boyunca ayrımcı dil ve nefret söylemiyle LGBTİ+ karşıtı dezenformasyonda ortaklaşan “köşe”ler, Milat, Millî Gazete, Türkiye, Yeni Mesaj, Yeni Asya, Kayseri Anadolu, nrtmedya, Ulusal Kanal ve Akit yazarlarından geldi.

Homofobik nefret söylemiyle bendini aşıp “köşe”lerine sığmayan, LGBTİ+’ları düşmanlaştırarak hedef gösteren gazete yazılarını okumaya devam ediyoruz…

LGBTİ+ toplumuna, kurumlarına ve kişilere karşı cinsiyetçi ve homofobik dezenformasyona ortak olan, doğrudan üreten, yayan ve teşvik eden muhafazakâr ve hükümet yanlısı medya organlarından köşe yazılarını Milat, Millî Gazete, Türkiye, Yeni Mesaj, Yeni Asya, Kayseri Anadolu Haber, nrtmedya, Ulusal Kanal ve Akit yazarlarından derledik.

Akit’in homofobik nefretinin Ekim seyri

Hükümet destekli kurumsal homofobik söylem ve ayrımcı dile aracılık etmekle yetinmeyen, LGBTİ+’ların eşit yurttaşlık hakkını inkâr yetmeyince yaftalayan, hedef gösteren, kriminalize eden, düşmanlaştıran Akit, muhalefete yönelik karalama kampanyası bahanesiyle nefreti doğrudan üretiyor, yayıyor ve teşvik ediyor.

Kaos GL Derneği’nin, Medya İzleme Raporu’na göre, sistematik karalama ve nefret kampanyalarıyla LGBTİ+’ları ve LGBTİ+ örgütlerini hedef haline getiren hükümet yanlısı muhafazakâr medya organlarından Yeni Akit, ayrımcı diliyle homofobik nefret söylemini Ekim boyunca sürdürdü.

Cinsiyetçi ve homofobik dezenformasyona ortak olan, doğrudan üreten ve yayan Akit’in aylık nefret söylemi Ekim listesi, “Akit’in homofobik nefret siyaseti”, “Akit’in homofobik nefret siyaseti sınırları aşıyor”, “Akit’in kültür-sanat ve medyada nefret siyaseti” ve son olarak “Akit yazarlarından homofobik nefret “köşe”leri” başlıklarından oluşuyor.

Kaos GL, medya çalışmaları kapsamında izleyip kayda geçirdiği cinsiyetçi ve homofobik nefret söylemi üretme, yayma ve teşvik yayın organı Akit’in Ekim ayı listesinin tamamı işte burada.

Kaos GL’den 2020 sosyal medya raporu Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Kaos GL’den aylık nefret söylemi takibi

Kaos GL, sosyal medya ortamları ile internet yayıncılığında cinsel yönelim, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ile LGBTİ+ varoluşlara yönelik ayrımcı yaklaşım, homofobik ve transfobik söylem içeren haber ve gelişmeleri takibe alıyor.

Böylece Kaos GL, internet yayıncılığında dikkat çeken, sosyal medya ortamlarında öne çıkan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) odaklı homofobik ve transfobik nefret söylemi üreten ve yayan haberler ile mesajların aylık takibini ve irdelemesel kaydını tutuyor.

Ayrımcı, ırkçı, homofobik, transfobik unsurlar taşıyan ifadelere nefret söylemi denilmektedir. Bir gruba ya da o gruba üyeliği nedeniyle bir kişiye yönelik düşmanlıktan kaynaklanan ve o gruba yönelik düşmanlığı gösteren veya cesaretlendiren ifade biçimleridir. Nefret söylemi, nefret suçuna teşvik ya da eşlik edebileceği için, bu iki kavram birbiriyle bağlantılıdır.

Nefret söylemi, Avrupa Konseyi Bakanlar Komitesi tavsiye kararında, “nefret biçimlerini yayan, teşvik eden, savunan ya da haklı gösteren her tür ifade biçimi” olarak tanımlanıyor.

Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks (LGBTİ+) terimleri ile tanımlarını, LGBTİ+’lara yönelik ayrımcılık ideolojileri ve anlamlarını, insan hakları ve ayrımcılıkla ilgili terimler ve tanımlarını ve daha fazlasını, Kaos GL Derneğince yayınlanmış “LGBTİ Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları” kitapçığında bulabilirsiniz.

Kaos GL Derneği’nin dijital ortamda yayımladığı “Homofobik ve Transfobik Nefret Söyleminin İnternet Seyri” başlıklı “2020 Sosyal Medya Raporu” işte burada

Not: Bu dizide, internet ortamı ile sosyal medyadan yapılan alıntıların yazım hatalarına dokunulmuyor; olduğu gibi alınıyor.


Etiketler: insan hakları, medya
nefret