15/09/2023 | Yazar: Kaos GL

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, nefret söylemi içeren kamu spotunun yayınlanmasına onay veren RTÜK başkanı ve yetkilileri istifaya çağırdı.

TKDF: Eşit yurttaşlık ve yaşam hakkımız için dayanışıyoruz Kaos GL - LGBTİ+ Haber Portalı

Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) 17 Eylül Pazar günü gerçekleşmesi planlanan “LGBT propagandasına dur de” etkinliğiyle ilgili kamu spotuna onay vermesi ve nefret mitingine çağrı videosunun bazı ulusal kanallarda yayınlanmasının ardından açıklama yayınlayarak yetkilileri istifaya çağırdı:

“Hükümet, Anayasa’nın 10. Maddesi ile garanti altına alınan eşitlik hakkını çiğneyerek LGBTİ+’ları açıktan hedef göstermektedir. Devlet eliyle işlenen bu nefret suçu, aynı zamanda LGBTİ+’ların yaşam hakkına yönelik açık bir tehdittir.

Anayasaya aykırı şekilde belli bir kesimi hedef göstererek nefret söylemi içeren kamu spotunun yayınlanmasına izin veren RTÜK, TCK 216 ve AİHM 14. maddeye göre suç işlemektedir. Bu doğrultuda başta RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin olmak üzere söz konusu kararın altında imzası bulunan yetkilileri acilen istifaya çağırıyoruz.

LGBTİ+’ların yaşam haklarına yönelik her saldırıdan sadece siyasi iktidar değil, bu nefrete sessiz kalan herkes sorumludur.

Eşit yurttaşlık ve yaşam hakkımız için dayanışıyoruz, mücadeleden vazgeçmiyoruz!”

TIKLAYIN – EMEP Kadıköy’den nefret karşıtı kamu spotu

TIKLAYIN – Birleşik Devrimci Parti ve Kadınların Kurtuluşu: Hetero-patriyarkanın karşısında, LGBTİ+’ların yanındayız 

TIKLAYIN – SPoD: İktidarın LGBTİ+’lara karşı suni bir karşıtlık yaratmak istediğinin farkındayız

TIKLAYIN – İHD LGBTİ+ Hakları Komisyonu: LGBTİ+ yurttaşlara karşı yürütülen ayrımcılık ve nefrete sonuna kadar karşı çıkacağız

TIKLAYIN – İHD Ankara Şubesi: 17 Eylül mitingi nefret suçudur, insan olmayı protesto edemezsiniz!

TIKLAYIN – Yeşil Sol Parti vekili Çubuk, nefret kamu spotunu Adalet Bakanı’na sordu

TIKLAYIN – TİP, RTÜK’ün LGBTİ+ karşıtı kamu spotuna karşı harekete geçti

TIKLAYIN – EMEP: LGBTİ yurttaşların yaşam haklarının gasp edilmesine izin vermeyeceğiz

TIKLAYIN – Demir Leblebi: Kamu spotu değil nefret suçu!

TIKLAYIN – Direnişin Renkleri İzmir: Böyle bir yasak olamayacağını söylediğimiz için işkenceyle gözaltına alındık. Mücadelemizle cevap vermeye devam edeceğiz!

TIKLAYIN – RTÜK’ün onay verdiği, 17 Eylül’de İstanbul’da düzenlenecek nefret mitingine çağıran video; kamu spotu olarak yayımlandı.


Etiketler: insan hakları, kadın, medya, nefret suçları
İstihdam